[Tatlılar][Bakliyat Yemekleri]

Yeşil Mercimek Çorbası

Yeşil Mercimek Çorbası


Sağlıklı bir beslenmenin en önemli parçası karbonhidratlardır. Vücuda enerji sağlarken beyin ve sinir sistemi 
fonksiyonları için de sağlam bir destektir. Mercimek ise en güzel karbonhidrat kaynağıdır. 
Mercimek Çorbası, Sağlıklı Beslenmek İçin

 Sağlıklı bir beslenmenin en önemli parçası karbonhidratlardır. Vücuda enerji sağlarken beyin ve sinir sistemi fonksiyonları için de sağlam bir destektir. Mercimek ise en güzel karbonhidrat kaynağıdır. Mercimek çorbası bu açıdan sağlıklı beslenmenin temel ögelerinden biridir. Mercimek çorbası, yeşil mercimekten de yapılır kırmızı mercimekten de. Aşağıda kırmızı mercimek çorbası tarifi vereceğiz.

 Mercimek Çorbası Malzemeleri

l 1 tane soğan
l 2 yemek kaşığı sıvı yağ
l 1 yemek kaşığı un
l Kaşığın ucu ile biber ya da domates salçası
l 1 su bardağı kırmızı mercimek
l 1 tane havuç
l 1 litre su
l Bir miktar tuz, karabiber ve kimyon
Sosu için:

l 2 yemek kaşığı tereyağı
l 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Mercimek Çorbası Tarifi
 Önce soğanı bir tencereye minik küpler halinde doğrayın. İçine sıvı yağ koyarak soğanları kavurun. Soğanlar hafifçe pembeleşince üzerine unu koyun ve kısık ateşte birlikte kavurmaya devam edin. Sonra tencereye domates ya da biber salçasını koyun. Burada eğer çorbanın rengi daha kırmızı olsun istiyorsanız salça miktarını artırabilirsiniz. Ya da istiyorsanız daha az salça da kullanabilirsiniz.
 Arkasından mercimekleri ve küçük küpler şeklinde doğranmış havucu tencereye koyun. Üzerine bir litre kadar su ekleyerek biraz daha karıştırmaya devam edin. Sonra tencerenin kapağını kapatın ve haşlamaya bırakın.
 Mercimekler ve havuçlar yumuşayıncaya kadar tencereyi kısık ateşte tutun.
 Piştikten sonra blender kullanarak mercimek çorbasını iyice öğütün. Ardından tuz ve karabiber serpin. Arzu edenler çorbaya kimyon da ekleyebilir. Eğer mercimek çorbasının kıvamı koyu görünüyorsa bir miktar sıcak su konabilir.
 Bu arada küçük bir tavaya tereyağı koyup eritin. Üzerine kırmızı toz biber ekleyerek karıştırın. Ateşte fazla tutmayın tereyağı çabuk yanar.
 Servis yaparken mercimek çorbasının üzerine bu sostan koyun. Çorba tarifi kafanızı karıştırmasın. Lezzeti emeğinize değecektir.

Yeşil Mercimek Çorbası Yeşil Mercimek Çorbası Reviewed by İlginç Videolar on 12:00 Rating: 5

Hiç yorum yok

Lezzet Hanesi | Daha Lezzetli Yemekler için

Burayı Yerleşimden Ayarlayabilirsiniz.